Steam, PlayStation i Xbox na zawsze pobiorą uznaną przez krytyków grę

Jedna z najbardziej docenionych przez krytyków gier swojej generacji nie jest już dostępna do kupienia w wersji cyfrowej na platformach Steam, PlayStation i Xbox, co powoduje dalsze wątpliwości co do możliwości jej zachowania we współczesnej erze cyfrowej.

Gra, o której mowa, to tytuł z 2012 roku Spec Ops: Linia opracowany przez Yager Development i opublikowany przez 2K Games. Gdy Spec Ops: Linia została wydana ponad dziesięć lat temu, myślę, że można śmiało powiedzieć, że szturmem podbiła branżę gier wideo dzięki wciągającej rozgrywce i wciągającej fabule.

„Minęło sześć miesięcy, odkąd Dubaj został zmieciony z mapy przez kataklizmiczną burzę piaskową. Zginęły tysiące ludzi, w tym żołnierze amerykańscy wysłani do ewakuacji miasta. Dziś miasto leży pod piaskiem i jest najbogatszą ruiną na świecie” – czytamy w streszczeniu gry. „Teraz tajemniczy sygnał radiowy zostaje odebrany z Dubaju i zespół Delta Recon zostaje wysłany, aby zinfiltrować miasto. Ich misja jest prosta: zlokalizować ocalałych i włączyć radio dla Evaca. Odnajdują miasto ogarnięte wojną. Aby ocalić Dubaj, będą musieli znaleźć człowieka w centrum szaleństwa – płk. John Konrad (Nolan North).”

Niestety, 30 stycznia 2024 roku zauważono taki fakt Spec Ops: Linia został wycofany ze sprzedaży cyfrowej na platformie Steam. Firma 2K Games nie potwierdziła wówczas, dlaczego usunięto wojskową strzelankę z widokiem z perspektywy trzeciej osoby i nadal można ją było kupić w sklepie Xbox. Tak było aż do teraz. Jak na razie Spec Ops: Linia jest niedostępna tylko na platformie Steam, ale także w sklepie Xbox Marketplace i PlayStation Store. Jak zgłoszone przez Kotaku, 2K Games wyjaśniło już dlaczego, a odpowiedź jest stosunkowo prosta: licencja na grę wygasła.

„Spec Ops: Linia nie będzie już dostępna w sklepach internetowych, ponieważ wygasa kilka licencji partnerskich związanych z grą” – wyjaśniło 2K Games w oświadczeniu przekazanym Kotaku. Nie podano żadnych dalszych szczegółów, ale biorąc pod uwagę, że gra zawiera kilka licencjonowanych ścieżek dźwiękowych, jest to prawdopodobnie powód.

Spec Ops: Linia być może nigdy nie osiągnęła takiej sprzedaży, która gwarantowałaby kontynuację, dlatego do dziś nie ukazała się kontynuacja. Biorąc to pod uwagę, fani domagali się nie tylko kontynuacji, ale także remasteru Spec Ops: Linia przez lata. Jeśli więc miałbym być zbyt optymistyczny, być może remaster mógłby być odpowiedzią na wydanie lepszej wersji tej fantastycznej gry z poprawioną, przyjazną dla „streamerów” ścieżką dźwiękową.

Naturalnie fani Spec Ops: Linia są rozczarowani tą wiadomością, co ponownie rodzi pytania dotyczące stale malejącej tendencji w zakresie przechowywania gier wideo. W lutym 2023 r. krążyły doniesienia, że ​​Xbox planuje wycofać gry w wersji fizycznej i właśnie w tym roku dyrektor Ubisoftu powiedział nam, abyśmy „pogodzili się” z faktem, że nie posiadamy naszych gier.

Spec Ops: Linia usunięcie z cyfrowych witryn sklepowych całkowicie podważa wizję Xbox dotyczącą zachowania gier. Tym bardziej, jeśli przyszłe konsole Xbox będą wyłącznie cyfrowe” tweetował mcquack306.

„Zawsze chciałem o tym pisać Spec Ops: Liniaale nie w ten sposób” wykrzyknął przezwillborger. „Ogólnie zdenerwowany stanem zachowania gier, ale szczególnie wściekły z powodu utraty jednej z najważniejszych gier ostatniej dekady. Spec Ops: Linia była lekturą obowiązkową, a teraz już jej nie ma.”

Spec Ops: Linia jest tak ważnym elementem w historii gier. Potrzebujemy ochrony w tej branży” – powiedział Waitforgot.

Spec Ops: Linia dostępna jest na PC, PlayStation 3 i Xboksie 360, przynajmniej w formie fizycznej. Jest także wstecznie kompatybilny z Xbox Series X|S i Xbox One. Co więcej, jeśli posiadasz już grę w wersji cyfrowej, nadal możesz uzyskać do niej dostęp. Przynajmniej na razie.