Serwery Valheim Discord zablokowane po wypuszczeniu wirusa przez hakera

Kiedy mówimy o popularnych grach survivalowych dla wielu graczy w otwartym świecie, inspirowanych mitologią nordycką Valheima należy do ulubionych, ale ta najnowsza wiadomość wywołała zamieszanie w tej tętniącej życiem społeczności.

Opracowany przez szwedzki zespół Iron Gate Studio i opublikowany przez Coffee Stain Studios, Valheima został wydany po raz pierwszy na PC w 2021 r., a następnie trafił na Xbox Series X|S i Xbox One w marcu 2023 r. W tej chwili nie ma Valheima Port PlayStation pomimo pragnień ze strony fanów.

W szczytowym okresie trzy lata temu Valheima cieszyła się ogromną liczbą jednoczesnych graczy wynoszącą 502 387. Chociaż liczby te w naturalny sposób malały z biegiem czasu, Valheima nadal gromadzi skromne 33 487 graczy jednocześnie według SteamDB. Ponieważ jest to tak popularna gra z dużą liczbą graczy, gdy wirus zostanie uwolniony wśród jej społeczności, może spowodować absolutne spustoszenie.

Jak zgłoszone przez TryHardGuides, wirus został zasadzony w Valheima Serwer Discord po przejęciu forum przez „hakerów” 29 stycznia 2024 r. Zgłoszono, że hakerzy uzyskali dostęp do kont administratorów w celu rozpowszechniania linków phishingowych udających pozornie nieszkodliwe linki. Szkodliwe linki otwierałyby złośliwe oprogramowanie o nazwie „Epsilon Stealer”, które następnie uzyskiwałoby dostęp do danych i plików cookie z przeglądarek, co mogłoby nie tylko zostać wykorzystane do wkradania się na konta użytkowników, ale także sprzedawane w ciemnej sieci.

„PSA: Valheima Discord został zhakowany” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez twórców na forum Steam. „Czas zdarzenia: naruszenie rozpoczęło się 29 stycznia około 18:58 / 18:58 czasu środkowoeuropejskiego i zostało zatrzymane 10 minut później. Co się stało: przejęto wiele kont Discord z uprawnieniami administratora. Do spamu trafił link phishingowy zawierający zainfekowany plik. Dodatkowo podjęto próbę usunięcia wszystkich kanałów i zablokowania użytkowników. Stan obecny: Iron Gate pracuje nad przywróceniem Discorda. Dziękuję za Twoją cierpliwość.”

Na szczęście jest przynajmniej kilka dobrych wiadomości do przekazania, a mianowicie serwer Discord został teraz przywrócony i znajduje się pod kontrolą programistów i moderatorów. „Nie ma już żadnego niebezpieczeństwa, możesz ponownie dołączyć do Discorda, korzystając ze starego adresu URL zaproszenia .gg/valheim” – potwierdziło Iron Gate Studio. Miejmy nadzieję, że niczyje konta nie zostały naruszone, a jeśli tak, to nie wyrządzono żadnych trwałych szkód.

Valheima jest już dostępny na PC i nowoczesnych konsolach Xbox.