Odpowiedź: Jak zdecydować, czy dać Astarionowi, czy Gale’owi Nekromancję Thay w Baldur’s Gate 3

Jeśli znalazłeś Nekromancję Thay w Baldur’s Gate 3, znajdziesz także Astariona i Gale’a wrzeszczących niczym głodne psy, chcących zajrzeć na strony złej księgi. Ale czy powinieneś przekazać Nekromancję Thay Astarionowi? A może powinieneś przekazać Nekromancję Thay Gale’owi?

Spis treści
 • Jak znaleźć nekromancję Thay
 • Czy powinieneś dać Astarionowi lub Gale’owi Nekromancję Thay w Baldur’s Gate 3 – konsekwencje i korzyści
  • Przekazanie Nekromancji Thay Astarionowi w Baldur’s Gate 3
  • Dawanie Gale’owi Nekromancji Thay w Baldur’s Gate 3
  • Kto powinien przeczytać Nekromancję Thaya w Baldur’s Gate 3

Jak znaleźć nekromancję Thay

Jeśli jeszcze nie znalazłeś złej księgi zwanej Nekromancją Thay Astarion i Gale, której tak zachłannie pragną, możesz ją znaleźć ukrytą w szczelinach Zniszczona wioska. W szczególności musisz przejść przez obskurne drewniane drzwi tuż obok punktu orientacyjnego Blighted Village.

Wskazówka:

Wioska Zarazy to wymagające doświadczenie bojowe, z którym wielu graczy zetknie się na początku Baldur’s Gate 3. To miasto pełni rolę centrum różnych linii zadań i jest pełne ukrytych skarbów. Aby się tam dostać, kieruj się na zachód od Szmaragdowego Gaju, aż dojdziesz do mostu. Gdy dotrzesz do mostu, po prostu przejdź przez niego, a znajdziesz się w Wiosce Zarazy.

Wewnątrz i po prawej stronie znajduje się bar, w którym znajdziesz drewniany właz za stojakiem z butelkami. Skorzystaj z włazu, a znajdziesz się w piwnicy apteki.

Na wprost od drabiny do piwnicy, z której zeszedłeś, znajdują się trzy skrzynki ustawione pod ścianą. Za tymi skrzyniami znajduje się dźwignia, którą musisz przejść test percepcji, aby ją zauważyć. Pociągnij dźwignię, a sąsiedni regał przesunie się i odsłoni ukryta ścieżka.

Podążaj ukrytą ścieżką, a zaprowadzi Cię ona do enklawy wypełnionej trumnami. Jeśli naruszysz trumny, skończysz w bitwie z nieumarłymi, z którymi możesz chcieć walczyć, aby zdobyć wyjątkowy skarb. Ale na razie skieruj się po drewnianych schodach na prawo od wejścia i podejdź ozdobne lustro.

„Otwórz” Ozdobne Lustro, a pojawi się twarz, która każe Ci wypowiedzieć swoje imię. Będziesz chciał odpowiedz lustrze, korzystając z poniższych opcji dialogowych:

Wskazówka:

Sformułowania w opcjach dialogowych mogą się nieznacznie różnić w zależności od twojej postaci i tego, czy przeczytałeś książkę lub dwie w poprzednim pokoju, ale wszystkie prawidłowe wybory dialogowe będą przekazywać te same uczucia i informacje. Możesz także spróbować użyć Zastraszenia, aby wymusić otwarcie lustra.

 1. Powiedz mu swoje imię.”
 2. „Tak, sojusznik! Jestem sprzymierzeńcem twojego pana.
 3. „Wstrętny licz. Niech umrze tysiąc razy więcej.”
 4. „Aby oczyścić ranę”.
 5. „Szukałbym jakiegoś zaklęcia, które uwolni mnie od tego robaka w mojej głowie.”

Jeśli poprawnie odpowiedziałeś na wszystkie pytania lustra, otworzy się ono i umożliwi wejście do laboratorium. Na ścianie na lewo od kamiennych schodów prowadzących do wejścia zobaczysz żelazną bramę. Nekromancja Thay znajduje się za bramą.

Przed żelazną bramą znajduje się na podłodze pułapka, którą będziesz chciał najpierw rozbroić, pomyślnie wykonując test Zręczności rąk DC10. Następnie możesz otworzyć bramę wytrychem, wykonując test Zręczności dłoni DC15 lub chwycić zardzewiały klucz leżąc na półce w pokoju po przeciwnej stronie żelaznej bramy, aby ją otworzyć.

Możesz teraz podejść do Nekromancji Thay, ale najpierw będziesz chciał rozbroić marmurową płytę-pułapkę, na której się znajduje, wykonując test Zręczności rąk o ST10. Alternatywnie możesz ominąć wszystkie pułapki i otwieranie wytrychów za pomocą Ręka Maga po prostu złapać Nekromancję Thay przez kraty bramy.

Pamiętaj jednak, że Nekromancja Thay nie otworzy się bez klucza: Ciemny Ametyst. Ciemny Ametyst znajdziesz niedaleko miejsca, w którym się znajdujesz, w Skażonej Wiosce. Udaj się do studni w centrum wioski i użyj jej, aby zejść do Szepczących Głębin. Ciemny Ametyst będzie znajdował się na tyłach jaskini pod Pająkiem Fazowym Matriarchy. Powodzenia z tym.

Czy powinieneś dać Astarionowi lub Gale’owi Nekromancję Thay w Baldur’s Gate 3 – konsekwencje i korzyści

Zatem zdobycie Nekromancji Thay nie jest łatwym zadaniem. Ale kiedy uderzysz Ciemnym Ametystem w tę otwartą paszczę, będziesz miał szansę otworzyć księgę i otrzymać dwie korzyści… lub trwała redukcja umiejętności. Możesz sam otworzyć Nekromancję Thay i otrzymać płynące z niej korzyści, lub możesz przekazać Nekromancję Thay Astarionowi lub Gale’owi i pozwolić im zebrać nagrody.

Przekazanie Nekromancji Thay Astarionowi w Baldur’s Gate 3

Jeśli zdecydujesz się dać Astarionowi Nekromancję Thay, gdy po raz pierwszy ją zdobędziesz, zyskasz Punkty zatwierdzenia Astarion. Jeśli Gale jest w twojej drużynie, gdy to robisz, Gale nie zgodzi się z tym.

Jeśli próbujesz romansować z Astarionem, oddanie mu tomu pomoże ci również w dążeniu do uwiedzenia bladych elfów.

Po przekazaniu Nekromancji Thay Astarionowi, Astarion przerzuci kilka stron, zanim zamknie książkę i włoży ją do tylnej kieszeni. Później zobaczysz Astariona krzyczącego na książkę scenka przerywnikowa z obozu. Okazuje się, że księga jest pełna duchów, które bez przerwy szepczą do Astariona. Ale Astarion nie jest w stanie sam w pełni rozwiązać tej księgi.

Astarion czerpie największe korzyści z księgi tylko wtedy, gdy ją przeczyta poprzez bezpośrednią kontrolę gracza. Aby Astarion to przeczytał, otwórz jego ekwipunek i kliknij dwukrotnie Nekromancję Thay.

Gdy Astarion zacznie czytać Nekromancję Thay, będziesz musiał przejść trzy testy umiejętności, aby otrzymać najlepsze korzyści.

Korzyści te to funkcja pasywna „Zakazana wiedza”, co da posiadaczowi (Astarionowi) premię +1 do rzutów obronnych na Mądrość i testów zdolności. Drugą korzyścią, którą można uzyskać jedynie poprzez Skarbiec Czarodziejskich Rozmaitości w Akcie 3, jest możliwość rzucania zaklęć taniec śmierci. Zaklęcie to pozwala Astarionowi przywołać pięciu nieumarłych podczas każdego długiego odpoczynku. To bardzo dobre zaklęcie przywołujące.

Jednakże, jeśli nie powiedzie się którykolwiek z rzutów obronnych, otrzyma na stałe -1 do swojej Mądrości. Może więc zaopatrz się w Punkty Inspiracji, zanim przewrócisz te strony.

W przeciwnym razie nie ma żadnych znaczących korzyści ani zmian w czytaniu przez Astariona Nekromancji Thay. Jest jedna linia unikalnego dialogu, w którym Astarion „pije w ciemności”. Ale każda z postaci, które to czytają (Tav, Gale, Astarion) ma swoje własne, unikalne kwestie.

Zdecydowanie najwięcej linii ma Tav.

Dawanie Gale’owi Nekromancji Thay w Baldur’s Gate 3

Wierzymy, że Gale ma najmniejszy priorytet, jeśli chodzi o Nekromancję Thay, przynajmniej jeśli chodzi o narrację. Jeśli masz w drużynie zarówno Astariona, jak i Gale’a, nawet o tym nie wspomni. Nawet nie będziesz wiedział, że jest zdenerwowany, dopóki ty lub Astarion nie przeczytacie księgi.

Ale podobnie jak Astarion może to przeczytać i otrzymać korzyści. Korzyści te to funkcja pasywna, „Zakazana wiedza”, co da posiadaczowi premię +1 do rzutów obronnych na Mądrość i testów zdolności. Drugą korzyścią, którą można uzyskać dopiero w akcie 3, jest możliwość rzucania zaklęć taniec śmierci. Zaklęcie to pozwala Gale’owi przywołać pięciu nieumarłych podczas każdego długiego odpoczynku.

Jednakże, jeśli którykolwiek z trzech rzutów obronnych nie powiedzie się, Gale otrzyma na stałe -1 do swojej Mądrości. To wysoka cena do zapłacenia.

Poza tym Gale nie widzi żadnych innych wyjątkowych interakcji poza pojedynczą linią, która komentuje jego uczucia wobec Splotu.

Możesz także zdecydować, aby Gale skonsumował Nekromancję Thay jako magiczny przedmiot, który zaspokoi jego nuklearną dolegliwość. Spowoduje to całkowite zniszczenie książki i nie odniesiesz z niej żadnych korzyści. Jednak zyskasz sporo akceptacji Gale’a.

Kto powinien przeczytać Nekromancję Thaya w Baldur’s Gate 3

Powinieneś daj Nekromancję Thay dowolnej postaci, która najlepiej z niej skorzysta, a postać, której ufasz, będzie częścią większości rozgrywki w Akcie 3. Na przykład, jeśli wiesz, że będziesz romansować z Astarionem, posiadanie na nim Danse Macabre nie jest złym pomysłem. I dużo łatwiej będzie go uwieść.

Jesteśmy skupieni na Tav i korzystamy ze wszystkich opcji dialogowych, więc zdecydowaliśmy się, aby nasz Tav przeczytał tom. Zakazana wiedza jest zaskakująco pomocna. I chociaż nie zdobędziesz Danse Macabre, dopóki nie znajdziesz czarodzieja Lorroakana i jego skarbca, jest to bardzo dobre zaklęcie na koniec gry. A jeśli chcesz terroryzować przypadkowych cywilów.

Czy przekażesz Nekromancję Thay Astarionowi? A może przekażesz Gale’owi Nekromancję Thay? A może po prostu sam to przeczytasz. Tak czy inaczej, upewnij się, że ostatecznie rozprawisz się z czarodziejem Lorroakanem, aby w pełni wykorzystać księgę.