Aktualizacja systemu PlayStation 5 po cichu blokuje kontrowersyjną funkcję

Niedawna aktualizacja oprogramowania konsoli PlayStation 5 najwyraźniej zablokowała jedną z kontrowersyjnych funkcji konsoli, która służyła do modyfikowania kontrolerów użytkownika, a także umożliwiała korzystanie z makr.

Aktualizacja, o której mowa, po cichu zablokowała dość kontrowersyjną funkcję konsoli PlayStation 5: urządzenie Cronus Zen. Produkt był krytykowany za zapewnianie graczom nieuczciwej przewagi w konkurencyjnych grach wieloosobowych, takich jak Call of Duty’a ponieważ sprzęt innej firmy zapewnia takie funkcje, jak wspomaganie celowania, zmniejszony odrzut i nie tylko.

Według oficjalnej strony internetowej urządzenie Cronus Zen, z którego korzysta pół miliona osób, zostało uznane przez Activision dzięki opracowanej przez firmę technologii przeciwdziałającej oszustwom Ricochet, która ma wykrywać jego użycie i zakazywać go od 2023 r.

Jednak Sony najwyraźniej włączyło się w wojnę przeciwko urządzeniu Cronus Zen, blokując je w aktualizacji oprogramowania sprzętowego PlayStation 5 24.01-08.60.00. Nie wydaje się jednak, aby informacja ta została uwzględniona celowo, w związku z czym firma wydała oświadczenie.

„Jesteśmy świadomi problemu z Zen i PS5” – czytamy w oświadczeniu. „Od 24 stycznia konsola prosi wszystkich o aktualizację do wersji: 24.01-08.60.00, a jeśli to zrobisz, Zen nie będzie już łączył się z PS5 bez rozłączenia. Aktualizacja ta nie jest jednak obowiązkowa. Po prostu pomiń to, a wszystko powinno nadal działać zgodnie z oczekiwaniami po aktualizacji Zen 2.2.2.

„Obecnie nie ma harmonogramu naprawy, więc nie zrażajcie się, jeśli zostaniecie poproszeni o sprawdzenie tego powiadomienia, gdy pytacie o jakikolwiek przewidywany czas przybycia. Mogą to być 24 godziny, 24 dni, 24 miesiące, nie dowiemy się tego, dopóki się nie zagłębimy.

W rezultacie wydaje się, że oprogramowanie sprzętowe PlayStation 5 w jakiś sposób atakowało Cronus Zen, ale może minąć trochę czasu, zanim zobaczymy rozwiązanie.